Astroloji Kulübü / Astroloji Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

astroloji-nedir-nasil-ortaya-cikmistir
25589

Astroloji Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Günümüzde, genellikle pozitif bilim alanlarının daha çok ön plana çıkması ve insan hayatını belirleyici bir hale getirmesi, beraberinde insanların kendi akıl ve zihin melekelerine bağlı olarak yorum yapabilme kapasitesini biraz olsun arka plana atılmasına neden olmuştur. Ancak astroloji bu açıdan özellikle son yıllarda ön plana çıkan bazı özellikleri sayesinde insan hayatına ve varoluşun gizli olan kısımlarını yorum ve gökyüzü hareketlerine bağlı olarak değerlendirilmesini içeren olasılıklar ilmi olarak oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Özellikle bu açıdan astroloji falı ya da tarot falı baktır gibi seçeneklerde değerlendirilebilecek olan astrolojik okuma ve yorumlar, burçların gezegenlerle olan ilişkilerinden sabit yıldızlar ve astroidlere bağlı olarak değişen bazı gökyüzü hareketlerine yönelik bütüncül ve spesifik çıkarımların ortaya konulmasına imkan tanımaktadır.

İnsanların, gökyüzü hareketlerine bakarak kendi bulunduğu konumu ve gelecekte neler yaşayacağını yönelik bazı çıkarımlarda bulunması yalnızca günümü uza özgü ve teknik araçlarla yapılan bir işlem değildir. Bu açıdan insanların mevsimleri gözlemlemesi, ayın hareketlerini takip etmesi ya da güneşin acılarına gözlemleyerek kendilerini bir yaşam alanı belirlemeleri oldukça zihinsel bir uğraş sonucunda ortaya çıkmıştır.

Günümüz modern astroloji kaynakları aslında batı astrolojisi olarak bilinmektedir. Temelleri ise antik yunan dönemine kadar dayanmaktadır. Bu nedenle astroloji alanında yorumunu gezegenler ve burçların özellikleri genellikle antik yunan tanrıları ve yarı tanrılarına atfedilmiş, bu şekilde de günümüze kadar yorumlar gelişerek ilerlemiştir. Batı astroloji kaynakları 12 adet takımyıldızını eşit olarak bölünmüş ve buna bağlı olarak belirli borç grupları ortaya çıkarılmıştır. Buna göre Zodyak burçları olarak bilinen ve günümüzde de kullanılan 12 farklı burç keşfedilmiş ve bu ilim ilerletmiştir.

Batı astrolojisi olduğu kadar Doğu astrolojisi yani Sideral Zodyak olarak bilinen bir okuma ve astrolojik okuma yöntemi de bulunmaktadır. Tercih edilen alan ve burç kuşağı her ne olursa olsun bu enerjilerin ve hareketlerin temelindeki enerjiyi okuyabilmek büyük bir beceri ve tecrübe ister. Buna göre tarot falı ve kahve falı baktır işlemleri merak edilen konuların ve içeriklerin son derece net bir şekilde yorumlanmasına olanak tanır.