Astroloji Kulübü / Bilenlere Bilmeyenlere, Astroloji Nedir?

bilenlere-bilmeyenlere-astroloji-nedir
25558

Bilenlere Bilmeyenlere, Astroloji Nedir?

Günlük yaşamın vazgeçilmez öğretileri ve bilgilerinden olan astroloji, kimileri için derin bir anlam taşımamaktadır. Kişiler genelde kendi doğum tarihlerine göre burçlarını bilir ve iyi anlaştığı burçları öğrenir ancak bu yüzyıllık ilim içeren alanı keşfetmek ve uzmanlardan konuyu öğrenmek hayat yolculuğunda önemli bir rehberlik edinmek anlamını taşımaktadır. Gerek genel kültür gerekse rehberlik anlamında olsun birçok kişi astroloji nedir sorusunu sıkça sormaktadır. Bu sorunun cevabı ise gökbilim alanının bir uzantısı olduğu şeklindedir. Günümüzde bilginin hızla yayılıyor olması, bazı ilim içeren bilgilerin de dolaşımda olmasını gerektirmektedir. Bu sayede popüler bir hale gelen astroloji, insanların kendilerini ve çevrelerini tanımak için kullanmakta olduğu elverişli bir bilgi bütünlüğüdür. Astrolojik bilgiler sayesinde genel olarak çevreyi, insanları ve ilişkileri kategorize etmek ve buna göre bir davranış şekli belirlemek, bazı özel hususlarda hassas davranmak gibi ince ayrıntılar gerçekleşebilmektedir.

Astrolojiden bahsedildiğinde bugün en çok Batı Astrolojisi kullanılmakta ve bilinmektedir. Ancak gezegenlerin ve yıldızların hareket ve dengelerine göre gökyüzü okuması yalnızca Batılılar tarafından yapılmamıştır. Batılılar ile beraber Hint, Çin ve Maya uygarlıkları da kendi teknikleri ile astrolojik öngörüler ve tahminlerde bulunmuş ve burç kategorilerini belirlemiştir. Çin astrolojisinde 12 hayvandan oluşan bir takvim vardır ve her yıl bir hayvan ile simgelenmektedir. Çin takvimine göre ay ya da hafta okumak yerine, yıllar okunmaktadır. Buna göre kişilerin burçları da doğum yıllarına göre belirlenmektedir. 12 burç arasında yılan, at, ejderha, maymun, horoz, fare, öküz, kaplan, köpek, tavşan, domuz ve keçi bulunmaktadır.

Hint astrolojisi, Batı astrolojisine en yakın okunan ve yorumlanan ilim olarak ele alınmaktadır. Batı astrolojisinde Aslan, Koç, Başak ya da Akrep gibi burçlar, Hint astrolojisinde karakter tanımlamaları ile ele alınmaktadır. Bugün astrolojide temel alınan Batı merkezli ilim ise gökbilime en doğru ve isabetli yorum katan ilimdir. Bugün hemen herkes tarafından kabule dilen 12 burç, Batı astrolojisinin ürünüdür ve doğum tarihi ve saat esnasındaki gezegenlerin ve yıldızların konumuna göre kişilerin güneş, ay, yükselen, alçalan burçları tespit edilirken gezegen evleri ile kişinin yaşamındaki farklı boyutlar da yorumlanabilmektedir.

Kendinizi daha iyi tanımak ve yıldız haritanıza dair ipucu edinmek için, hemen Astroloji falınıza baktırın!