Astroloji Kulübü / Bir Motivasyon Kaynağı Olarak Alışveriş

bir-motivasyon-kaynagi-olarak-alisveris
7263

Bir Motivasyon Kaynağı Olarak Alışveriş

Alışveriş birçok kişi için motivasyon kaynağıdır özellikle bazı kişiler güne uyandıkları gibi sadece alışveriş yapmayı düşünmektedirler. Özelikle depresyonda olan kişiler veya zor bir dönem içerisinde bulunan insanlar alışveriş yaparak kendilerini rahatlatabilirler. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise alışverişi motivasyondan, bağımlılığa çevirmektedir. Bazı kişiler bunu bir tutku olarak yaparak, hiç ihtiyacı olmayan ürünleri sebepsizce dolaba doldurabilirler. Veya çılgınca alışveriş yaparak kartlarının limitini bitirebilirler. Eğer ki bunu bir bağımlılık olarak görüyorsanız, hemen uzman bir hekime başvuruda bulunabilirsiniz.

Alışveriş Yapmanın Depresyona Faydası

Depresyon döneminde olan bir çok insan alışveriş yaparak kendilerini motivasyon edebilirler. Bunun dozu iyi ayarlandığında herhangi bir problem olmaz. Alışveriş yapmak kişide rahatlama ve satın aldığı ürünleri eve götürdükten sonra sahip olma duygusu ile birlikte rahatladığı bilinen bir gerçektir. Bununla beraber insanlarda bir şeye sahip olma duygusu, iş motivasyonunu ve yaşam motivasyonunu arttırmaya yardımcı olmaktadır.

Alışveriş Bağımlılığıyla Motivasyonunun Arasındaki Farklar Nelerdir?

Alışveriş bağımlılığı aşırı bir şekilde ihtiyaç dışı alışveriş yapma durumudur. Bununla beraber zevki ve rahatlama amacı ile yapılacak olan alışverişler kişilerin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Tüketim çılgınlığı olmadan alınan alışverişler kişilerin hayatlarını olumlu bir şekilde etkilemektedir. Özellikle aşırı gergin geçen bir günün sonunda kazandığınız para ile alışveriş yapmanız durumunda günün stresini kolayca atlatabilirsiniz. Mutlu olmak adına ihtiyaç dahilinde yapılan alışverişler psikolojik açıdan oldukça olumlu olarak faydalıdır. Fakat bazen baş edilmeyecek olan büyük problemleri alışverişle çözmek kişileri son derece olumsuz olarak etkileyebilir. Özellikle intikam duygusu ile alışveriş yapmanız sizin cebinize son derece zararlı olabilir. Alışveriş bağımlılığın asıl sebebi ise beynin mutlu olma duygusunu hissetmeye çalışmasıdır. Eğer motivasyon amaçlı alışveriş yapıyorsanız beyniniz bunu bir ihtiyaç olduğunu algılayarak sizi bedenen ve ruhen rahatlatacaktır. Mutluluk hormonunu sağlamak adına yapılan alışverişlerde özellikle sevdiğiniz ürünlere yönelerek kitap alarak, CD alarak veya filmler alarak sizin daha rahat olabileceğiniz zihinsel bir alışveriş yapısı oluşturma işleminde bulunabilirsiniz veya kendinize bir tatil hediye ederek, spora yazılarak yada yogaya başlayarak kendinize güzel bir motivasyon yöntemi bulabilirsiniz.