Astroloji Kulübü / Bir Motivasyon Kaynağı Olarak Egzersiz

bir-motivasyon-kaynagi-olarak-egzersiz
7362

Bir Motivasyon Kaynağı Olarak Egzersiz

Sağlıklı kalmak için öncelikle yaşınız kaç olursa olsun yürüyüş yapın. Mevsim şartları müsaade ettiğince sokağa çıkın, güneş için önlem alarak yarım saat veya üzerinde bir zaman dilimi boyunca yürüyün. Tabiatın içine karışın ve her şeyden uzaklaşın.

Egzersiz yapmaya başlarsanız mükemmel hissederken bir yandan kalori kaybedeceğinizi biliyorsunuzdur. Bunu bilsek bile nedense egzersize başlayamıyoruz. Spora başlayıp bir rutin haline getirmemizi sağlayacak, faydalarını beden ve sağlığımızı da yararlı etkileyecek 5 öneriyi sıraladık.

 

1-Yaz aylarının gelmesiyle güzel havada yapabileceğiniz dış alan sporlarına yönelin. Açık alanda spor yaparken herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Hem de dilediğiniz zaman spor yapabilirsiniz. Oksijen almanız açısından da faydalı olacaktır. Doğru şekilde nefes almanız yağ yakımınızı destekler. Bir yandan motivasyonunuzu güçlendirir.

 

2- Spor yaparken tek başınıza olmaktan sıkılıyorsanız bir antrenörle birlikte çalışabilirsiniz. Böylelikle hem motivasyonunuzu yüksek tutmakta zorlanmaz hem de doğru şekilde spor yaparsınız. Bir antrenörle çalışmanız zor ise çare sokaklarda, parklarda da spor yapabilirsiniz. Koşu ve spor grupları haftanın bir kaç günü düzenli bir araya gelir ve haftanın birkaç günü spor yaparlar. Böyle bir grupla eğlenerek spor yapabilirsiniz.

 

3- Spor yaparken sizi daha motive yapacak şeylerden biri de düzenli uykudur. Verimli bir uyku sizi spora yakınlaştırır tam tersi ise spordan uzaklaşmanıza sebep olabilir. Günde 8 saat uyumaya önem verin.

 

4- kendinize sözler vererek yaptığınız egzersizlerin devamlı olmasını sağlayabilirsiniz. Çok büyük hedefler koymayın. Hedeflerinizi yavaş yavaş yüksektin. Aksi takdirde bu sizi üzecektir. "Bu hafta 160 dakikalık koşumu tamamlayacağım "başlangıç olabilir. Bunu tamamlamayı başardığınızda kendinize hediyeler vererek motive olabilirsiniz.

 

5- spor enerji gerektirir. Büyük miktarda enerji harcayıp sağlıklı ve düzenli beslenmezseniz spordan uzaklaşabilirsiniz. Uzun saatler aç kaldıktan sonra yaptığınız egzersizler kas kaybetmenize sebep olabilir. Bu yorgun hissetmenize neden olabilir. Protein ve karbonhidrat dengesini kurduğunuz bir öğünden sonra yaptığınız egzersizler motivasyonunuzu yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır.

 

Düzenli sporun yanında sağlıklı beslendiğiniz sürece vücudunuzdaki değişimi fark ederek büyük bir motivasyon sağlayabilirsiniz.