Astroloji Kulübü / Derin Bir Uyku İçin Altı Tavsiye

derin-bir-uyku-icin-alti-tavsiye
5271

Derin Bir Uyku İçin Altı Tavsiye

Uyku; gün içerisinde kullanacağınız tüm enerjiyi depoladığınız andır. Düzenli bir şekilde uyumak gün içerisinde de daha sağlıklı ve aktif bir yaşam sürmenize fayda sağlar. Daha dinamik ve dinç hissettirir. Geceleri rahat bir uyku çektiğimizde hafızamız güçlenir, tüm bedenimiz dinlenir. Sonra ki güne tamamen hazır uyanırız.

Zihinsel ve bedensel fonksiyonlarımızın yenilenmesi için kendimize değer vermeliyiz. İyi uyunmuş bir uyku olmazsa olmazınız olmalıdır. Uyku üretkenliği, yaratıcılığı ve çalışkanlığı da etkiler. Uyku ilaçları yerine uygulayabileceğiniz birçok çözüm önerisi sunduk. Bırakın vücudunuz kendi kendini yenilesin. Tek yapmanız gereken kendinize değer verip o konforlu alanı sağlamak. Her anlamda kendinizi dinlenmeye almak.

Hem geceyi hem gündüzü daha sağlıklı geçirebilmeniz; aslında bu paylaştıklarımızla çok daha kolay. Kendinize uygun olan yastığı ve yatağı da seçerken aynı şekilde duyarlı olmalısınız. Fazla sert ya da fazla yumuşak bir yatak da derin bir uyku sürmenizi engelleyebilecek faktörlerin arasındadır.

 

 

•          Kendi odanızda uyumanız çok önemli.

Salonda uyuyup kalmamalısınız. Özellikle de televizyon açıkken. Belki bu çok keyifli ve kolay geliyor olabilir ama iyi bir fikir değil.

•          Çok sıcak bir ortamda ya da soğuk bir ortamda uyumamalısınız.

Havalandırılmış, temiz havanın olduğu bir ortamda çok daha rahat bir uyku çekersiniz. Karanlık bir odada uyumak bir diğer önemli faktördür. Bu; derin bir uyku için büyük önem taşır. Ses izolasyonu da uygulamalısınız.

•          Uyuduğunuz ortamda cep telefonu, televizyon, bilgisayar vs. gibi teknolojik eşyalar olmamalı.

Bu elektronik eşyalarla uyumak çok zararlıdır. Uyumadan hemen önce de bu eşyalarla zaman geçirmemeye çalışmalısınız.

•          Uyuduğunuz esnada melatonin adında bir hormon salgılanır.

Bu hormonu karanlıkta salgılarız. Bu nedenle karanlık ortamda uyumanız gerektiğinin altını bir kez daha çizmek isteriz.

•          En sağlıklı ve kaliteli uyku, 23.00 ve 08.00 saatlerinde alınır.

Bu saat aralığında uyuyor olmaya dikkat etmelisiniz.

•          Uykuya dalarken ve uyku esnasında rahatsızlık hissetmemek için uyumadan en az 2 saat önce yemeyi içmeyi kesmelisiniz.

Yatağa mideniz doluyken girmemelisiniz. Uyku kaçırabilecek kahve, çay gibi içecekleri de uyumadan önce tüketmemelisiniz.