Astroloji Kulübü / Orman Yangınları İçin Alınabilecek Önlemler

orman-yanginlari-icin-alinabilecek-onlemler
35083

Orman Yangınları İçin Alınabilecek Önlemler

Son zamanlarda artan ve başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyayı kasıp kavuran orman yangınları hepimizi çok üzdü. Her birimiz elimizden geleni yaptık fakat büyük bir bölgenin yanmasına engel olamadık. Orman yangınlarının daha fazla artmaması için elimizden ne gelebilir, ne yapabiliriz diye sık sık düşünüyoruz. Daha fazla geç kalmadan harekete geçmek istiyoruz. Elimizden gelebilecekler hakkında gelin birlik olalım, konuşalım.

 

  • Çok basit bir şeyi yapmaktan vazgeçerek ormanlarımızı koruyabiliriz. Ormanlarda ateş yakmak ormana yapabileceğimiz en büyük kötülüklerden. Özellikle de ormanlarımız zor günlerden geçiyorken. Bunun yanı sıra sigara izmaritlerimizi ormanlara yanar bir şekilde atmamaya özellikle hassasiyet göstermeliyiz. İzmaritleri söndürerek çöpe atmalıyız. Dünyamızın hiçbir yeri daha az önemli değil.
  • Yangın riskinin arttığı yaz aylarında ormanlara giriş çıkışlarla ilgili olarak Orman Genel Müdürlüğü bazı talimatlar yayınlar. Bunlara harfiyen uymalıyız ki herhangi bir felakete bizler sebebiyet vermeyelim.
  • Ormanlara cam, cam kırığı, pet şişe atmamalıyız. Ormanları, doğamızı zaten hiçbir çöple kirletmemeliyiz fakat bazı atıklar mercek görevi görerek güneş ışınlarının yangın çıkartmasına neden olabiliyor. Bu konuda özellikle çok hassas davranmalıyız.
  • Yangına henüz küçükken müdahale etmek çok önemlidir. Bu konuda herhangi bir eğitiminiz yoksa en kısa sürede 177’yi aramalısınız. Yaptığınız yanlış bir müdahale yangının hızla büyümesine yol açabilir, bunu unutmayınız.
  • Eğitimli insanlara destek olabilir ve onların talimatlarına uyarak yangın anında yardım sağlayabiliriz. Talimatlara uymak çok önemlidir çünkü yanlış müdahale rüzgârla birlikte düşündüğünüzden çok daha büyük felaketlere yol açabilmektedir.
  • Orman yangınlarının ciddiyetinin farkında olmayan ve tüm felaketlere rağmen ateş yakan birilerini gördüğünüzde onları uyarmalısınız. Eğer bu yeterli olmadıysa en kısa sürede jandarmaya haber vermelisiniz.

 

Ormanlar hepimizin ve onları en iyi şekilde korumalıyız. Gittikçe ısınan dünyamızı koruyabilmemizin en iyi yolu öncelikle ormanlarımızı korumaktan geçiyor. Ormanların, hayvanların bizler için her zaman bir faydası var. Bizlerin de onlara faydalı olabilmek adına bir şeyler yapması ve bu sorumluluğun ucundan tutması gerekli. Doğaya ne kadar saygılı olursak, bize ondan fazlasını verecektir.