Astroloji Kulübü / PMS Dönemi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

pms-donemi-nedir-ve-belirtileri-nelerdir
8663

PMS Dönemi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

PMS’nin açılımı premenstrüel sendromdur. Regl öncesi girilen sendromdur. Hormonların değişiminden kaynaklı böyle bir sendromu her ay yaşarız. Regl öncesi sinirli olma halini de tam olarak PMS’ye borçluyuz. PMS’de olduğumuzu nasıl anlarız ve belirtileri nelerdir?

 

  • Hem iştahınız çok açık olabilir hem de hemen her şeye ağlamak isteyebilirsiniz.

Büyük bir duygusallık içerisinde olmanız PMS’nin doğal olan belirtilerindendir. Ağladığınız şeyler gerçekten normalde asla sizi üzmeyecek şeyler olabilir. Evde hiç tatlı olmaması bir anda sizi üzebilir ve buna ağlayabilirsiniz. PMS’de mantık aranmaz.

  • Yüzde belli başlı kırmızılıklar meydana gelebilir. Bu çıkacak olan sivilcelerin habercisidir.

 Çok yemek yemek istediğimiz bu dönemde sivilcelere sahip olmakla yağlı ve tatlı yemek konusunda bir seçim yapmamız gerekebilir. Yağlı bir şey tükettiğiniz anda sivilcelerinizin hiç zaman kaybetmeden ortaya çıktığına daha önce şahit olmuşsunuzdur.

  • Kabızlık veya ishal.

Regl öncesi bu iki rahatsızlığı yaşamayan kadın çok nadirdir. Regl öncesinde yaşanan stresin yanında bağırsaklardaki huzursuzluk da canınızı sıkacak bir başka nedendir. Tüm sorunlar üst üste geliyormuş gibi hissedebilirsiniz. Regl öncesinde tuvaletiniz geldiğinde bekletmemeye ayrıca özen gösterirseniz daha rahat bir PMS geçirmenize faydası olabilir. İki karın ağrısını aynı anda yaşamak zorlayıcı bir durum olabilir.

  • Dikkat dağınıklığı yaşayabilirsiniz.

Hiçbir işinize konsantre olamıyorsanız hemen öfkelenmeyin. Bu gayet doğal bir durum. Tüm kadınlar bu durumu her regl öncesinde yaşıyor. Okuduğunuzu birkaç kez okuyup, dinlediğiniz izlediğiniz bir şeyi anında unutabilirsiniz. Kendinizi telkin edin. Sakin olun.

  • Vücutta şişlikler meydana gelebilir.

Çok zayıf da olsanız maalesef PMS sizde bile kocaman bir göbek görüntüsü yaratabilir. Karnınızdaki şişlik size kendinizi kilolu ve çirkin hissettirebilir. Bu da PMS’nin kendini çirkin hissetme sendromlarından biridir. Elinizde, bileklerinizde, ayaklarınızda şişlikler oluşabilir. Bu durumda en iyi uyku şekli sırt üstü uyumak olabilir. Regl olduğunuz anda bütün bu şişlikler gidecektir. Aynaya baktığınızda kendiniz daha iyi hissettiğiniz günler gelir. Hormonlar tam olarak sinirlerinizi rahat bırakmamış olsa da görüntü olarak daha iyi hissedebilirsiniz. Karındaki şişlikle bir süreliğine barışmanız gerekebilir.