Astroloji Kulübü / Saçların Beyazlama Nedenleri

saclarin-beyazlama-nedenleri
9332

Saçların Beyazlama Nedenleri

Saçların yaşlanmanın bir getirisi olarak beyazladığını herkes bilir. Fakat saçların beyazlamasının başka birçok nedeni daha var. Yaşı genç olan fakat saçlarında bir sürü beyaz olan insanlara rastlamışsınızdır. Hatta bu saç beyazlaması çocuk yaşta bile görülebilen bir şey. Genetik nedenlerden dolayı saç beyazlaması sık görülen bir durumdur.

                Saça rengi veren şey pigmenttir ve bu pigmentler saç kökündeki hücrelerden gelir. Bu hücreler koyu renkte pigment üretirler. Zaman içerisinde bu hücreler koyu renkte pigment üretememeye başlarlar ve azalırlar. Bunun genelde yaşlılık nedeniyle gerçekleştiğini düşünürüz. Fakat aşırı üzüntülü bir olay karşısında ve strese karşı da hücrelerimiz koyu renkte pigment üretmeyi bırakabilirler. Bu stresli durumu yaşayan kişide aniden saç beyazlaması oluşur.

 

Saç Beyazlamasının Bilinen Bazı Nedenleri;

  • B12 eksikliği
  • Sigara
  • Stres
  • Hava kirliliği
  • Hormonal rahatsızlıklar
  • Bakır, D, C ve kalsiyum eksikliği
  • Kötü beslenme
  • Güneşin zararlı ışınları
  • Alkol

 

Bu nedenlerden en büyük etkiye sahip olan neden strestir. Stres insanın bedenindeki tüm hücreler için zararlıdır. Bir gecede saç beyazladığı daha önce gözle görülmüş bir durumdur. Daha önceleri bilimsel olarak böyle bir şeyin olabileceği tahmin bile edilemiyorken, yapılan uzun soluklu araştırmalar sonucunda stresin melanosit kök hücresini kötü etkileyerek pigmentlere koyu renk vermesini engellediği bilgisine ulaşıldı. Sıraladığımız tüm nedenlerin geneli de insan yaşamında olumsuzluklar ve ruhsal olarak sıkıntı yaratabilecek nedenlerdir.

Stres tüm kötü sonuçların, hastalıkların en başında gelen nedendir. Yaşamda karşınıza çıkan en büyük sorun bile sağlığınızdan daha önemli değildir. Bunun bilincine varmak ve kendinizi psikolojik olarak da stresli durumlara karşı kontrol altına alabilmeniz önemlidir. Stres yönetimi herkesin daha fazla eğilmesi gereken bir konudur. Stres yönetimini sağlayabilen insanlar, tedavisi zor olan kanser gibi hastalıkları bile yenmeyi başarabilirler. Kendinizi sevin ve tüm sorunlarınızla ve eksiklerinizle kucaklayın. Kucaklayın ki, daha sağlıklı bir hayat da sizi kucaklasın. Stresin yol açabileceği her şeyden uzak durun ve mücadele ettiğiniz her şeyi bir kenara bırakıp huzurlu bir yaşam için çaba gösterin. Her şeyin başı sağlıktır.