Astroloji Kulübü / Sonbahar Mevsiminde Kendini Geliştirmek İçin Yapman Gereken 7 Şey

sonbahar-mevsiminde-kendini-gelistirmen-icin-yapman-gereken-7-sey
7845

Sonbahar Mevsiminde Kendini Geliştirmek İçin Yapman Gereken 7 Şey

•          Sonbaharda okuyup bitirmek üzere birkaç kitap belirleyin.

Beyin bir kastır. Bedenimizdeki başka kaslar gibi spora ve düzenli pratiğe gereksinim duyar. Kitap okuma alışkanlığı Alzheimer gibi rahatsızlıklara da fayda sağlar. Ezber yeteneğinizi, hayal gücünüzü, hafızanızı, odaklanma ve yaratıcılığınızı geliştirmenize katkı sağlar. Televizyon izlemek ya da tüm gün bilgisayar başında oturmaktansa kitap okumak size stressiz hissettirecektir. Evinizde yatağınızda uzanırken dilediğiniz, sevdiğiniz bir kitabı Sonbaharın romantik havasıyla okuyabilirsiniz. Belirlediğiniz kitapların konularının birbiriyle aynı olmamasını tavsiye ederim. Birçok konuda gelişmeniz açısından farklı konularda kitaplar seçmeniz mantıklı olacaktır. Ufkunuzu geliştirmek için bolca vaktiniz var.

•          Fotoğraf çekmek üzere bazı yürüyüşlere çıkın.

Minimum ayda bir kez telefonunuzla ya da varsa fotoğraf makinenizle herhangi bir yere yürüyün. Kafanızda bir konu belirleyin ve bu konuyla alakalı ne görüyorsanız fotoğrafını çekin. Bir fotoğrafçı değilsiniz ama bunun ruhunu anlamaya çalışın. Bu konu, gözünüze çarpan geometrik şekiller, kaldırım taşları, ağaçlar vs. olabilir.

•          Hem kendinize hem de topluma faydanız olabilecek bir faaliyette bulunun.

Barınak, huzurevi, yetiştirme yurdu ziyaretleri gibi gönüllü olarak katılabileceğiniz aktivitelerin sayısı oldukça fazla. Kendinize en uygun ve içinizden en çok geleni bulmanız ve bir an önce buna başlamanız size de karşınızdakilere de değerli hissettirecektir.

•          Dijital detoks yapın.

 Tüm teknolojiden kendinizi bir süre kısıtlayın. En yakın arkadaşlarınızla dahi bir süre dijital ortamdan haberleşmeden durmak sizi yenileyecektir.

•          Kendinizi iyi hissettirecek bir egzersiz seçin ve bunu rutin hale getirin.

 Kendinize hedefler koyun. Bu spor olmak zorunda da değil. Dilerseniz sevdiğiniz bir müzik açın ve dans edin. Yoga da denemek isteyebilirsiniz. Seçim sizin. Önemli olan belirlediğiniz rutini aksatmadan gerçekleştirebilmek.

•          Hakkında hiçbir şey bilmediğiniz konuları araştırın, yeni şeyler öğrenin.

 Podcast’ler ya da dikkatinizi çeken kanallara abone olarak takip edebilir, sevdiğiniz yazarlara benzer yeni yazarlar keşfedebilir, yeni türler keşfedebilirsiniz. Bunu yapmak ufkunuzu genişletecek ve size yeni şeyler katacaktır.

•          Yanlış bir alışkanlığınızı doğrusuyla değiş tokuş edin.

Örneğin, asitli içecekler ve abur cubur yerine her gün bir sürahi detoks suyu içmeyi deneyebilirsiniz. Yanlış olandan tamamen kurtulun demiyorum değiş tokuş edebilirsiniz.