Astroloji Kulübü / Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar

tarihe-adini-yazdiran-kadinlar
28771

Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar

Kadınların tarihteki önemi hep bilinir ama çoğu kadının adı tam olarak konuşulmaz ve ön plana çıkmaz. Şimdi bahsedeceğimiz kadınlar ortaya çıkartmış oldukları eserlerle kendi adlarını en ön plana çıkartmışlar. Hatta öyle eserler ortaya koymuşlar ki tarihe yön vermişler.

Rosalind Franklin: 1920 ve 1958 yılları arasında yaşamış ve DNA’yı keşfeden insanlardan birisiydi. Fikirlerini her zaman dile getirerek, geri planda kalmayarak ve kendine inanarak tüm dünyaya büyük katkı sağlayan önemli bir kadındı.

Marie Curie: 1867 ve 1934 yılları arasında yaşamıştır. Nükleer bilimin en temelinde önemli çalışmalar yapmıştır. Nobel ödülü alan ilk kadın olarak da adını tarihe yazdırmıştır.

Josephine Cochrane: 1839 ve 1913 tarihleri arasında yaşamıştır. Bulaşık makinesinin mucididir. Günümüzde hepimizin evinde olan ve o olmasa nasıl yaşardık diye düşündüğümüz bir icadın mucidi bu kadındır.

Hedy Lamarr: 1914 ve 2000 yılları arasında yaşamıştır. Wİ-Fİ, GPS ve Bluetooth gibi önemli teknolojilerin ilerlemesinde katkısı bulunan bir isimdir. Bilim kadını olmasının yanı sıra Hollywood yıldızı olarak da tanınır.

Marion Donovan: 1917 ve 1998 yılları arasında yaşamıştır. Çocuk bezinin mucididir. Bu buluşunu bir duş perdesinden yola çıkarak yapmıştır. Bu pratik ve akılcı yönü tüm kadınları gururlandırmıştır.

Mary Phelps Jacob: 1892 ve 1970 yılları arasında yaşamıştır. Tüm kadınların bugün rahat bir şekilde yaşaması için önemli olan sütyeni bulmuştur. Eskiye göre modern bir sütyen icat eden Jacob, her anlamda kadınlar için destekleyici bir buluş yapmıştır.

Patricia Era Bath: 1942 ve 2019 tarihleri arasında yaşamıştır. Göz ameliyatlarında lazer teknolojisini kullanıma sunan kişidir. Bu keşfi sayesinde birçok başarılı ameliyat hala gerçekleşiyor. Zamanının çok kıymetli bilim kadınlarından biridir.

Harriet Beecher Stowe: 1811 ve 1896 tarihleri arasında yaşamıştır. Amerika İç Savaşı süresince herkese ilham olabilecek çok önemli kitapların yazarıdır. Zamanın önemli ve cesur kadınlarından bir tanesidir.

Mary Wollstonecraft: 1759 ve 1797 yılları arasında yaşamıştır. Filozof ve yazardır. Feminizm kavramını ilk kez gündeme getiren insanlardan birisi olmuştur. Kadın haklarının yasalaşmasına dair birçok güzel fikri öneren ilk kadındır.